wtorek, 24 czerwca 2014

Wybory- Ruta Sepetys

Autor: Ruta Sepetys
Tytuł: Wybory
Tytuł oryginalny: Out of the Easy
Liczba stron: 333

Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia. Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć. 

Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

" Wybory, to one kształtują nasz los." 

Książka opowiada o życiu w Ameryce, a dokładnie w Nowym Orleanie. Ameryka kojarzy nam się z wszystkim co najlepsze. myślimy o Hollywood, gwiazdach i celebrytach. Wspaniałym życiu. W tej książce jest całkowicie odwrotnie. Josie jest córką prostytutki, mieszka w małym pokoiku w księgarni sama, bez matki od 12 roku życia. Codziennie sprząta u Willie, gdzie prowadzi swój INTERES. Później pracuje w księgarni w zamian, mogąc tam mieszkać. Czy tak wygląda wspaniałe życie ?  Zdecydowanie nie. Dziewczyna nie rozumie, czemu matka jej nie kocha. Nie zna też swojego ojca, ale wierzy że jest to człowiek powszechnie szanowany. Chciałaby chociaż w połowie być coś warta. Natomiast matka Josie widzi ta sytuację z innej strony.Nienawidzi swojej córki. Świetnie mówi o tym cytat- " W twoim wieku byłam jak marzenie... dopóki nie urodziłam ciebie." . Uważa, że przez Josie nie jest już tak atrakcyjna, przez co mam mniej klientów. Nie chce znać swojego dziecka. Jedyne co ją obchodzi to pieniądze, które moga zdecydowanie stać się problemem. 

" Pokręciłąm głową i poszłam dalej, by się wyrwać z klatki jego obecności." 

Książka ma bardzo ciekawy tytuł. Wybory. Tak jak mówi pierwszy cytat( Patrz wyżej) to właśnie one kształtują to, co się później wydarzy. Wiele zależy od nas, od tego co postanowimy zrobić. Nie jest to prosta sprawa, czasem możemy myśleć, ze wybieramy dobrze, ale pod wpływem różnych epizodów okazuje się inaczej. Codziennie dokonujemy wyborów, ważnych lub mniej istotnych. Wiadomo, że wybór miedzy kupnem jabłka, a pomarańczy nie zaważy na naszym życiu ( ale kto wie), co innego gdy decydujemy się wziąć ślub, wyprowadzić się do innego kraju. Ta książka ma właśnie ukazać nam, ze wybory są trudne i że podejmujemy je cały czas. Musimy je ustanawiać. nie mamy innego wyjścia, jeśli my tego nie zrobimy może zrobić to ktoś inny, a wtedy sprawy mogą się skomplikować.  Josie dokonuje wiele wyborów, które zadecydują o jej dalszym życiu oraz o życiu innych. 

Książka jest napisana w sposób tajemniczy, pełna jest intryg. Opowiada historię, w której dzieje się mnóstwo rzeczy, akcja nie jest nudna. Cały czas nie wiemy co się może wydarzyć. Język książki nie jest skomplikowany, ale też nie jest potoczny, byle jaki. Książkę gorąco polecam wszystkim, warto zapoznać się z twórczością tej autorki. 

OCENA: 9/10
Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu Nasza księgarnia! 4 komentarze:

 1. Zaintrygowała mnie, czekam na możliwość przeczytania jej z niecierpliwością :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zafascynowana. Uwielbiam tego typu książki. I wydaje mi sie, że to wszystko się dzieje w takiej tajemniczej atmosferze i trochę mrocznej. Mogę się mylić, ale to zawsze zachęca do czytania.
  Pozdrawiam ;)

  lustrzananadzieja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam, ale zachęciłaś mnie :) uwielbiam intrygi!

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3