środa, 2 lipca 2014

Sprawność · Siła · Witalność. Jak Crossfit zmienił moje życie - T.J. Murphy


Autor: T.J.Murphy

Tytuł: Sprawność Siła Witalność. Jak Crossfit zmienił moje życie. 
Tytuł oryginalny: ---
Liczba stron: 248


W cieniu komercyjnych molochów fitness wyrosła nowa moda. Wyczerpujące treningi, odbywające się w surowych warunkach w garażach i starych halach, przyciągają rzesze znudzonych bieżniami i skomplikowanymi urządzeniami amatorów sportu. Szybkie efekty, wspaniali ludzie i satysfakcja z pokonywania własnych słabości przyćmiewają pot i łzy, którymi zroszone są maty w boxach.
Zmuś swoje ciało do maksymalnego wysiłku. Pod okiem dyplomowanych instruktorów zaciekle rywalizuj z innymi fanatykami Crossfitu.


" W Crossficie chodzi o to, aby wykorzystać potęgę rywalizacji- zarówno z innymi ludźmi, jaki i z samym sobą - do osiągnięcia kolejnych poziomów intensywności."
Książka zaczyna się tym, jak wieloletni maratończyk jest bliski operacji kolana, protezy. Mężczyzna jednak cały czas próbuje znaleźć sposób, aby uniknąć operacji. Pewnego dnia trafia do pierwszego klubu Crosssfit Elysium, tam postanawia opuścić zadania podstawowe i od razu zacząć prawdziwy trening. Po chwili wie, że był to błąd. Nie jest w stanie nawet zrobić pełnego przysiadu, a co dopiero podnosić ciężary. Mężczyzna decyduje, że zacznie od podstaw.

" Greg już wtedy miał wizje- wspomina dziś Baker - mówił, że zmienimy sposób myślenia ludzi o sporcie." 

W książce są 2 wkładki ze zdjęciami, gdzie pokazanie są ćwiczenia wykonywane przez mistrzów tego sportu. Każde zdjęcie jest podpisane, abyśmy dokładni wiedzieli jakie to ćwiczenie, dodany jest tez specjalny komentarz, dzięki któremu wiemy, które ćwiczenie jest zmorą wszystkich początkujących. Oprócz tego na samym końcu pokazano 21 najpopularniejszych ćwiczeń oraz opis, jak je wykonywać. Myślę, że najbardziej znanym ćwiczeniem jest burpee, czyli padnij-powstań. Sama nieraz wykonuję to ćwiczenie w domu, natomiast ćwiczeniem moich marzeń jest handstand against wall. Jeśli jesteście ciekawi tego ćwiczenia i innych, przeczytajcie książkę. W książce jest rozważana kwestia, czym jest sprawność fizyczna. Ustalone zostaje, że to genialne połączenie wszystkich czynników takich jak: kondycja, wytrzymałość, siła, zwinność, koordynacja, równowaga, zręczność, celność, moc oraz szybkość. Jeśli wszystko połączmy i uzyskamy w każdej dziedzinie perfekcję, to możemy uznać, że jesteśmy w świetnej kondycji. Polecam wszystkim te książkę, trenującym ( jak ja), gdyż pokaże wam rożne sposoby na ćwiczenia oraz dietę dla sportowca. Świetna będzie też dla tych, którzy są schudnąć bądź uzyskać lepszą aktywność fizyczną. Oczywiste jest to, że nie wszystkie ćwiczenia wykonamy. Większość osób nie posiada w domu sztangi i ciężarów, jednak ta pozycja motywuje do ćwiczeń i zadbania o siebie.


OCENA: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non !

2 komentarze:

  1. Wydaje się ciekawa, może kiedyś przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie trenuję już od roku. Znaczy tak naprawdę to nigdy nie trenowałam tylko robiłam jakieś tam ćwiczenia, biegałam, ale bez żadnego planu. Czasami chcę wrócić to tych moich treningów. Może właśnie przeczytam tę książkę, żeby się zmotywować.
    Pozdrawiam ;)

    lustrzananadzieja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3