środa, 16 lipca 2014

Czas Żniw- Samantha Shannon


Autor: Samantha Shannon
Tytuł: Czas Żniw
Tytuł oryginalny: The Bone Season
Liczba stron: 520Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym  żyje, zdradą jest  już sam fakt, że oddycha.
Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu- tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat otrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat, tajemniczego Naczelnika- staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.


Według mnie  opis z tyłu książki, który też widzicie powyżej, jest beznadziejny. Za długi, to po pierwsze. Sporo też zdradza. Niestety, ale jeśli miałabym wybrać ta książkę że względu na opis, nie przeczytałabym jej. Okładka też mnie nie urzekła. Nie podoba mi się  kompletnie. Jestem ciekawa, jak będzie wyglądać okładka drugiej części. Mam nadziej, że lepiej. :)

Główną bohaterką jest Paige. Dziewczyna urodziła się w Irlandii. Tam gdy była mała, na łące, po raz pierwszy zetknęła się ze swoim darem, bądź dla niektórych przekleństwem. Zaatakował ją tam poltergeist. Na szczęście uratował ją Nick. Paige później przeprowadza się z ojcem do Londynu. Ojciec dziewczyny dostaje wysoką posadę w Sajonie, nie wie o darze swojej córki. Tak zaczyna się historia Paige z magią.
Sajon jest miejscem, które uważa, że jasnowidzowie nie powinni istnieć. NDK I DDK czycha na każdym kroku w poszukiwaniu odmieńców. Paige, aby przeżyć musi ukrywać swój dar. Nie chce trafić do Wieży. Wieża jest miejscem, gdzie jasnowidzowie są torturowani, nikt nie wie jak tam dokładnie jest, żaden człowiek stamtąd nie wrócił. Nikt nie wie, że co dziesięć lat odmieńcy są wysyłani do Oksfordu, aby służyć Refaitom. Niestety w dniu, kiedy Paige odwiedza ojca zostaje złapana do Wieży. Lada moment trafia do Oksfordu, gdzie jako jedyna zostaje wybrana  przez Naczelnika na jego uczennicę. Jednak małżonek krwi nie traktuje Paige jako niewolnika, wręcz przeciwnie pomaga jej jak może.

Przewodnim tematem książki jest magia. W tej powieści mamy wiele terminów związanych z zaświatami. Oprócz tego mamy poruszony temat tego jak ważna jest wolność w naszym życiu, jak bardzo chcemy, abyśmy byli akceptowani tacy, jacy jesteśmy. W Londynie tego brakuje. Ludzie muszą się ukrywać po to, żeby żyć. Mamy też wątek przyjaźni, Paige i Nick byli w stanie oddać za siebie życie. Wspierali się w trudnych chwilach. W tej książce także mamy pokazane, że czasem trzeba myśleć o innych a nie tylko o sobie. Paige miała okazję uciec z kolonii karnej sama, jednak wolała umrzeć niż stracić swoim przyjaciół, nie chciała patrzeć na śmierć innych. Potrafiła się poświęcić, a nie każdy bohater w tej pozycji to potrafił.
Na szczęście w książce pojawia się też wątek miłosny.

 Paige i ..... Naczelnik zakochują się w sobie, pożądają siebie. Niestety do niczego nie dochodzi, tylko dlatego, że ktoś im przerwał romantyczną chwilę. Cieszę się, że nie skończyło się tak, iż Paige była z Nickiem. Zakończenie według mnie jest cudowne, wzruszające, a zarazem trzymające w napięciu i niepewności. Książka kończy się tak, iż chcemy przeczytać od razu następny tom. A 2 część najprawdopodobniej ujawni się w Polsce pod koniec tego roku. :)

Trzeba przyznać, że autorka fakt faktem postawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Każde słowo było przemyślane. Dzięki temu czytelnik nie był w stanie nudzić się podczas czytania książki. Ostatnie 100 stron minęło mi zaskakująco szybko, z prędkością światła. Działo się tak wiele, nie mogłam oderwać wzroku od literek. Jestem jednak ciekawa jak Shannon ma zamiar rozwinąć tą historię przez siedem tomów. Mam nadzieję, że nie zepsuje tej serii. Nie będzie przewidywalna. W 2015 roku wychodzi film" od razu zapowiadam, że na pewno się na nim pojawię, możliwe, że z Anią z Between Books. :) . Na koniec książki mamy dodany słowniczek, w którym mamy wyjaśnione wszystkie trudne słowa, terminy. Mamy także wymienionych gości z zaświatów i eteryczną listę. Książka jest pomysłowa, ciekawa, trzymająca w napięciu. Zdecydowanie  polecam tę pozycję każdemu.

OCENA: 9/10

Za możliwość przeniesienia się w zaświaty dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non !


Książka bierze udział w wyzwaniu:   #czytamopasletomiska

2 komentarze:

  1. Też mi się bardzo podobała ta książka i chętnie się z Tobą wybiorę na jej ekranizacje do kina ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3