wtorek, 10 czerwca 2014

Szacunek ulicy- 50 cent


Autor: 50 cent

Tytuł: Szacunek ulicy
Tytuł oryginalny: Playground
Liczba stron: 318

Buła ma 13 lat. Jest outsiderem. Po przeprowadzce do małego miasteczka nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu. Popada w konflikty z kolegami, rodzicami, nauczycielami. Dziewczyna, w której jest zakochany, odsuwa się od niego. Chłopak staje się agresywny, znęca się nad słabszymi, gdy nieoczekiwanie… sam staje się ofiarą.

" Ale nikt nie zauważył, bo w gimnazjum J. Watkinsa wszyscy mieli moją grubą dupę w dupie właśnie." 

Książka opowiada o życiu nastolatka,gimnazjalisty, którego ksywa to Buła. Buła, główny bohater, z początku mieszkał  w Nowym Jorku z rodzicami, jednak po ich rozwodzie zamieszkał wraz z mama w małej zabitej dechami mieścinie Garden City. Buła ma kompleksy, jest gruby, nie potrafi zawiązać nowych znajomości. W końcu poznaje chłopca Maurice'a. Chłopak jest uważany za kujona, ale jako jedyny rozmawia z Bułą. Pewnego razu Maurice zostaje zaproszony do domu Buły. mały kujon nie zachowuje się zbyt sympatycznie wobec Buły, Maurice myśli, że jego mama jest lesbijką. Buła nie mogąc tolerować zachowania chłopca, wyrzuca go z domu. Historia zaczyna się tak naprawdę od tego, gdy Buła bije Maurice'a. Dlaczego to zrobił? Buła był pewny, że kujon naopowiadał w szkole dziwnych rzeczy o jego mamie. O całym zajściu, bójce dowiaduje się dyrektor, Buła zostaje zawieszony na tydzień i musi dwa razy w tygodniu chodzić do psychologa. Z początku nie chce współpracować z panią psycholog, później otwiera się. 

" Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie czułem się zajebiście." 

Książka opowiada o tym, że życie nastolatków wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Problemy młodzików są często bardzo trudne. Brak przynależności do żadnej z grup oraz brak przyjaciół, problem nie jednej osoby. Dorośli często nawet nie zdają sobie sprawy z tego co dzieje się w głowie takiego nastolatka. Opowiada też o tym, że zaaklimatyzowanie się w nowej szkole jest trudne, niektórym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. T apozycja ukazuję także, jak bardzo wszyscy nie raz oceniają nas po wyglądzie. Buła był gruby, traktowano go przez to gorzej, wyśmiewano go, nikt nie chciał poznać go bliżej. Tematem przewodnim publikacji jest to, że znęcanie się nad innymi nie ma sensu. To jest prawda. Buła z początku był gnębicielem, ale potem sam zaczął być gnębiony. Zobaczył tą sytuacje z dwóch stron medalu i zrozumiał, ze przemoc i zastraszanie niczego nie załatwią. 

" [...] to w sumie i tak już mi sporo w głowie pozmieniał, dając do zrozumienia, że szkoła może być czymś więcej." 

Książkę napisał raper- 50 cent. Nie jest fanką tego typu muzyki, więc nie sięgnęłam po tą pozycję dlatego, że jest to mój idol. Gdy zobaczyłam, ze książkę napisał raper, dość znany, uznałam, za warto by było zobaczyć jak, raper piszę książkę. Ta książka jest czymś na wzór niepełnej biografii  muzyka. 50 cent miał trudne życie, tak jak buła. Raper nigdy nie poznał swojego ojca, a jego matka została zamordowana za długi. Życia nie miał prostego, dlatego znęcał się na słabszymi. Jak sam powiedział: " Znęcałem się nad słabszymi. Dziś wiem, że ta droga prowadzi donikąd." Ogólnie książka całkiem ciekawa, ale z czasem przewidywalna. Opowiedziała ciekawa historię, którą przydarza się nie jednej osobie. Podsumowując książkę polecam, można po nią sięgnąć w wolnej chwili. 

OCENA: 7/10 

Za książkę dziękuję wydawnictwu:


1 komentarz:

  1. Recenzja zachęca, ale raczej nie sięgnę po ta książkę, ponieważ nie jestem fanką 50 Centa oraz nie jest ciekawa jak pisze raper ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3