sobota, 4 października 2014

Księga stylu Coco Chanel- Karen Karbo

Autor: Karen Karbo
Tytuł: Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą.
Tytuł oryginalny: The Gospel According to Coco Chanel
Liczba stron:  262
Wydawnictwo: Literackie

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako szansonistka w paryskich kawiarniach, w wolnych chwilach dla zabawy zaczęła szyć kapelusze. To był początek jej wielkiej kariery. Zagłębiając się w meandry zawikłanej biografii słynnej projektantki, Karen Karbo napisała inspirującą książkę o sprawach ponadczasowych – stylu, pasji, pieniądzach, sukcesie, kobiecości i życiu na własnych warunkach.

" Coco powiedziała: Kochałam go, a przynajmniej tak myślałam, a to bez różnicy." 


Książka trafiła do mnie nie z powodu zainteresowania modą. Zdecydowanie nie, jeśli chodzi o projektantów, kroje, trendy to mnie nie pytajcie. Nie znam się na tym całkowicie. Książka trafiła do mnie z powodu, ze to Coco Chanel. To imię i nazwisko zna każdy, wszyscy wiedzą, że toś taki był i wywarł jakiś wpływ na historię. A nawet jeśli nie wiecie kim jest Coco Chanel - to dzięki tej książce poznacie ją w każdym szczególe. 

Książka jest podzielona na 12 rozdziałów.  Każdy z nich opowiada o jakiejś części życia Coco. Wszystko zaczyna się od tego, jak Coco zostaje sama w wielkim świecie, jest wychowywane przez siostry zakonne, jej życie  zdecydowanie nie zapowiadało się na ciekawe. Ale na szczęście los uśmiechnął się do Chanel. Nie dość, że zrobiła gigantyczną karierę w świece mody, to każdy mężczyzna tracił dla niej głowę od razu- a ona to wykorzystywała w świetny sposób.
Albo co z tego, że ktoś już coś wymyślił, Coco potrafiła się uprzeć i  przeinaczyć prawdę tak, aby wszyscy myśleli, że to ona wpadła na ten genialny pomysł. 


Cała książka została bardzo dobrze przemyślana. Jest napisana prostym i zabawnym językiem, do tego przekazuje całą historię życia Coco. Taka biografia na pewno jest zachęcająca. Po tytule można wnioskować, że będziemy czytać, jak się ubrać według Chanel. Nie. Zamiast tego ukazane jest jak wpadła no to, żeby stworzyć małą czarną. Oczywiście opisane są wszelkie podboje miłosne Coco, a było ich sporo. To jak potrafiła manipulować każdym swoim kochankiem- kochankiem!, nie mężem- jest wręcz imponujące. 

Załóżmy, ze znacie się na modzie- ok ? - ok. Wiece marka Chanel istnieje do  dziś, Jak ? - skoro Coco już nie żyje. Dobre pytanie. Markę Chanel przejął Lagerfeld. Tylko to już nie to samo- Lagerfeld po prostu tworzy własną modę, kompletnie nie zgadzającą się z logiką Coco. Jak autorka w książce się z  śmieje, że Chanel pewnie się w grobie przewraca na widok prac Lagerfelda.  Nie ma co już Wam więcej opowiadać, jak to wszystko wygląda w tej książce. Sami zobaczycie. 

OCENA: 7/10

Za książkę dziękuje wydawnictwu Literackiemu !

2 komentarze:

  1. Zapowiada się ciekawie c: Chętnie się dowiem o Coco czegoś więcej :D

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3