wtorek, 12 sierpnia 2014

Układ nerwowy- Agnieszka Gil

Autor: Agnieszka Gil
Tytuł: Układ nerwowy
Liczba stron: 388

Wydawało się, że Magdalena ma wszystko, czego potrzebuje: dobrze zarabiającego męża, wygodne życie, udane dziecko i dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Jednak trudno się tym wszystkim cieszyć, jeśli mąż jest alkoholikiem i odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że wszystko ma pod kontrolą. Kobieta początkowo próbuje mu wierzyć, w końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i odważyć się poprosić o pomoc..." Zajmij się sobą. Dopóki sama będziesz ustawiała się w roli ofiary tego układu, przyznaj, mocno nerwowego, to się nie skończy." 

Główną bohaterką jest Magdalena. Kobieta mająca coraz to starsze dziecko, za rok pójdzie to pierwszej klasy szkoły podstawowej, oraz męża, który zarabia na tyle dużo zarabia, dzięki czemu Magdalena nie musi pracować. Z początku wszystko brzmi jak bajka. Kobiet nie ma podstaw" żeby zmienić swoje życie. Jednak jeśli zagłębimy się do świata Magdaleny, poznamy jej mroczniejszą stronę życia. Każdy dzień Madzi wyglada tak samo: wstaje,  odprowadza córkę do przedszkola, wraca, sprząta i gotuje. Jej mąż, Szymon, wraca późno wieczorem i po chwili idzie spać. Do tego mężczyzna ma duży problem- jest alkoholikiem. Przez długi czas Magdalena zdaje się nie widzieć problemu męża, na szczęście w porę zauważyła to.

Alkoholizm dla wielu ludzi w Polsce jest tematem  tabu, nie potrafią rozmawiać o tym problemie, nikt nie chce się przyznać do choroby, bo inaczej tego nie można nazwać. Powinniśmy zacząć rozmawiać na ten, i wiele innych tematów, chociażby dlatego, aby likwidować alkoholizm. Jednak tak się nie dzieje. Nikt nie chce przyznać się, że mąż pije, bo co sąsiedzi sobie pomyślą, tak też myśli Magdalena" kryjąc męża, tłumacząc go. A jak wiadomo, alkoholizm to choroba śmiertelna. Trzeba się leczyć, chodzić na terapię. Ta książka nie ma na celu opowiedzieć zwykłą historię o czyimś życiu, jej celem jest przekazanie jak ważne jest leczenia, czym jest alkoholizm. Badania mówią, że około 16 procent społeczeństwa ryzykownie nadużywa alkoholu.
Postaci wykreowanie przez autorkę są barwne i dynamiczne. Magdalena z początku zwykła szara myszka, zmienia się w buntowniczkę, walczy o normalne życie. Każda postać jest dokładnie opisana,, nie jednak w sposób nudny i długi, różne cechy bohaterów, poznajemy w odpowiednim czasie.

W powieści jest także opisany cudowne miasto- Wrocław. Mamy opisane różne, ciekawe miejsca, których nie znają nawet wrocławianie. Opisy spacerów mają na celu ułatwić wyobrażenie sobie wszystkiego, przeżywanie akcji razem z bohaterami. Podsumowując jest to druga książka autorstwa Agnieszki Gil przeczytana przeze  mnie i nie zawiodłam się na niej.

OCENA: 9/10 

1 komentarz:

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3