niedziela, 4 maja 2014

Dobrani

Autor: Ally Condie
Tytuł: Dobrani
Tytuł oryginalny: Matched
Liczba stron: 350  


  
Książka Dobrani opowiada o kraju, Społeczeństwie, i życiu w nim. W Społeczeństwie życie jest idealne, zostały wyeliminowane choroby oraz wszystko co złe. W tym państwie mieszka dziewczyna o imieniu Cassia wraz z rodzina, mamą, tatą i bratem Bram'em. Cassia wkrótce ma zostać Dobrana,czyli już niedługo dowie się z kim spędzi resztę życia. Gdy nadchodzi ten ważny dzień wiele rodzin spotyka się w jednym miejscu i je wspólna kolacja, później następuje uroczystość dobrania. Gdy Cassia staje przed monitorem nie ukazuje się żadna twarz,oznacza to ze jej wybranek jest gdzieś na sali, a jest nim....

"Już czas. Czuję to, wiem to. Patrzę na niego a on na mnie, oboje oddychamy ciężko, przyglądamy się sobie, zmęczeni czekaniem."

W Społeczeństwie życie tylko z pozoru wydaje się piękne,cudne. Oprócz normalnych ludzi w Społeczeństwie są Abberacje i Anomalie. Jednego dnia dowiaduje się,ze Abberacja jest jej przyjaciel Ky. Wtedy zaczyna tez rozumieć dlaczego chłopiec pracuje częściej niż inni i zajmuje się żywnością, najgorszą pracą w Społeczeństwie. Od tego momentu postanawia poznać lepiej Ky. Dzięki chłopcu odkrywa, ze społeczeństwo,które wydawało jej się idealne, wcale takie nie jest. Zaczyna rozumieć,ze osoby rządzące chcą, aby ludzie myśleli, ze wszystko co się dzieje jest dobre, a tak naprawdę po cichu Społeczeństwo niszczy to co najlepsze. Przykładem jest to, ze ludzie umierają w wieku 80 lat, gdyż potem są już nie przydatni,a co zrobić żeby umrzeć w dzień 80 urodzin? Społeczeństwo dodaje trutki do jedzenia staruszka. 

"To zadziwiające, jak mocno trzymamy się fragmentów przeszłości, czekając na przyszłość."

Książka pokazuje nam jak ważne jest to, aby mieć własne zdanie. W tej powieści ludzie nie mieli własnego zdania,mieli narzucane zdanie, które rzekomo jest ich własnym. Ludzie byli jak roboty,musieli myśleć to co kazało im społeczeństwo czuć tak jak kazało im społeczeństwo, wszystko robili jak SPOŁECZEŃSTWO. Pod koniec książki widać jakie to było to złe. Gdy Cassia dowiaduje się o wielu "brudach" Społeczeństwa zaczyna się buntować, rozumie, ze musi coś zmienić, ze każdy musi moc decydować sam o swoim życiu. W tej pozycji pokazane jest także jak sztuka może na nas działać. Miedzy innymi to dzięki wierszom Cassia nie boi się buntu, rebelii. Gdyż wiersze od dziadka, Ky oraz inne poezje nielegalne pokazywały jej jak żyć, jak walczyć o słuszna sprawa.

"Wyszepczę mu te słowa do ucha, dotknę nimi jego ust. A wtedy popiół i nicość zamienią się w ciało i krew."

Książka jest z początku lekka,opowiada trochę o codziennym życiu i wydaje się ze nic się ciekawego nie zdarzy, a tu nagle BAM! , zaskoczenie. Od czasu uroczystości doboru dzieje się mnóstwo rzeczy. Nie można się oderwać. W książce nie ma błędów. Akcja jest jasna, ale wciągająca. Ciekawa fabuła, nie ma wielu bohaterów. Każdego ważniejszego bohatera poznajemy w odpowiednim momencie, jednego powoli a drugiego szybko, w moment. Fajnie napisane, bo akcja nie zaczyna się powoli, tylko mamy krotki wstęp o co chodzi w książce, a potem już pędzimy z wydarzeniami. Książkę zdecydowanie polecam.

OCENA:   8/10 

4 komentarze:

 1. Recenzja mnie zaciekawiła c: Może jak nadrobię moje książki w domu to sięgną po Dobranych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym zaprosić Cię do akcji "Jakim jestem czytelnikiem?". Więcej szczegółów u mnie na blogu :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award.

  http://ksiazkamojnawyk.blogspot.com/2014/05/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3