poniedziałek, 19 maja 2014

Strych Tesli- Neal Shusterman & Eric Elfman

Autor: Neal Shusterman & Eric Elfman
Tytuł: Strych Tesli
Tytuł oryginalny: Tesla Attic. Accelerati's Trilogy
Liczba stron: 320

Książka Strych Tesli opowiada o chłopcu Nick'u, który wraz z ojcem i młodszym bratem, Danny'm, mu się przeprowadzić z Florydy do innego stanu do miejscowości Colorado Springs. Chłopiec przeprowadza się dlatego, że jego wcześniejszy dom spłonął wraz z jego matką. Od tego czasu rodzina, już nie pełna, musi trzymać się razem. Faceci wprowadzają się do starego domu ich dawnej rodziny. W tym lokum nie mieszkał nit od dawna przez co jest pozbawione jakiejkolwiek sensownej technologii. Nick na strychu, gdzie ma znajdować się jego nowy pokój, znajduję stertę dziwnych przedmiotów. Postanawia zorganizować garażową wyprzedaż. Okazuję się, że przybywają na nią tłumy ludzi, tylko dlatego, bo Nick podłączył magiczną lampę ze strychu. W życiu Nick'a dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Okazało się, że nie istnieje, spotyka dziwnych ludzi w garniturach, którzy mu grożą. A wszystko to przez tajemniczą osobą i jego wynalazki- Teslę.


Bohaterowie. Nick- zwykły chłopak, który ma trudne życie. W jednej chwili traci wszystko, dom, matkę. Musi w moment przenieść się i dostosować do środowiska. Jakby już temu dzieciakowi nieszczęść się nie przytrafiło w życiu. Jeszcze znajduje dziwne przedmioty na strychu, nie ma złych zamiarów, chce tylko zrobić garażową wyprzedaż, żeby coś zarobić, bo po pożarze stali się biedni. Lada moment okazuje się, że to nie są zwyczajne rzeczy, tylko przedmioty, które mogą zmienić ludzkość. Nachodzą go ludzie z tajemniczej organizacji Acceerati. Może się wydawać, że dzieciak powie tym tajemniczym ludziom  w garniturach wszystko co wie, jak zrobiłaby każda normalna osoba, ale nie Nick. On nie jest normalny. Po tym co przeżył nie ma zamiaru udawać biednego, pokrzywdzonego przez los dzieciaka. Nick poznaje tez Caitlin. Zwykła dziewczyna dla większość osób, ale nie dla chłopca. Caitlin jest dusza artystyczną, jej pasją jest tworzenie sztuki poprzez niszczenie rzeczy materialnych i w pewien sposób przyklejanie ich do płótna. Nick'a coś do tej dziewczyny przyciąga. Może to jej wygląd, ale na pewno nie tylko to, zdecydowanie osobowość. Niestety Nick nie ma szans u dziewczyny, gdyż jest z Theo, ale udaje mu się z nią zaprzyjaźnić. Czy z tego wyniknie coś więcej? Musicie przeczytać.


Przejdźmy do tajemniczej sytuacji z przedmiotami. Nick znajdując je nie ma pojęcia jaką mają moc. Jest pewien, że są to po prostu bardzo stare przedmioty codziennego użytku, ale późnej odkrywa, że tak naprawdę to wynalazki pewnego naukowca Tesli, który schował je w tym domu przed tajnym stowarzyszeniem Accelerati. Nick wraz z przyjaciółmi zaczyna ich szukać z powrotem, bo niewłaściwie używane mogą powodować katastrofę. Nie jest to takie proste. Po piętach depczą im Accelerati, którzy są gotowi zrobić wszystko tylko po to, aby mieć to co chcą. W ten sposób zabijają jubilera oraz Vince'a , przyjaciela Nick'a.

Podsumowując, książka jest naprawdę ciekawa. Sięgnęłam po nią od razu jak tylko kupiłam na przecenie. W tej pozycji nie ma jakiegoś wątku miłosnego, znaczy jest, ale słabo rozwinięty, co mi o dziwo nie przeszkadzało, gdyż osobiście lubię, gdy w książce jest trochę chemii miedzy bohaterami. Pozycja ta trzyma w napięciu, nie zdradza szczegółów przez co czytamy coraz więcej, bo chcemy dowiedzieć się czegoś sensownego. Książkę polecam.

OCENA: 8/10

3 komentarze:

  1. Na pewno kiedyś po nią sięgnę (czyt.pożyczę od ciebie ;)) Tylko jak się odkopię... więc na 100% nie przed wakacjami niestety :c

    OdpowiedzUsuń
  2. Dam jej szansę - jednak w późniejszym czasie.

    OdpowiedzUsuń
  3. pierwszy raz słyszę o tej książce, ale brzmi dosyć ciekawie i jak wpadnie mi w ręce to chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3