piątek, 7 lutego 2014

Gwiazd naszych wina

Autor: John Green

Tytuł: Gwiazd naszych wina
Tytuł oryginalny: The Fault in Our Stars

Liczba stron: 312


Książka gwiazd naszych wina opowiada o Hazel, która ma dopiero 16 lat, a przeżyła już bardzo wiele. Hazel jest od kilku lat chora na rak płuc, przez co nie rozstaje się ze swoją butlą z tlenem. Choć jej życie zostało przedłużone, dziewczyna nie czuje się szczęśliwa, gdyż choroba nie pozwala jej chodzić do szkoły, spotykać się z przyjaciółmi. Mam a Hazel zmusza ją pewnego dnia, aby poszła na Grupę wsparcia dla chorych na raka. Hazel pojawia się tam i spotyka tam chłopaka, którego nigdy wcześniej nie widziała na tych spotkaniach. Chłopak także ją zauważa i zaczyna rozmawiać z Hazel. dziewczyna dowiaduje się,że nastolatek ma na imię Augustus oraz o tym, że miał raka. Hazel szybko się z nim zaprzyjaźnia, dziewczyna dowiaduje się nawet, ze chłopak jest nią zainteresowany. Dzięki augustusowi Hazel ma szanse zapomnieć o chorobie oraz zacząć żyć normalnie. 


"Ślady, które ludzie pozostawiają po sobie, zbyt często są bliznami."


Książka jest o tematyce trudnej. opowiada nam o chorobie, o raku. Nie chodzi tu o konkretnego raka, chodzi o to, żebyśmy zdawali sobie sprawę, ze musimy walczyć z nowotworami. Ta powieść pokazuje jak wygląda życie wielu chorych ludzi i ich rodzin. Możemy zobaczyć jak nasi najbliżsi zamartwiają się o nas, nie chcą dopuścić do siebie myśli, że możemy umrzeć. Ta książka ukazuje nam trudne sytuacje, jakie musi przejść nie jedna osoba w swoim prawdziwym życiu. W tej lekturze widzimy także to, że ludzie chcą walczyć o swoje życie. W książce jest pokazany przyjaciel Hazel, który jeśli chciał przeżyć, musiał zostać ślepy. Jednak ślepota nie była dla niego taka straszna, wiedział, ze będzie musiał się nauczyć wielu rzeczy od nowa, ale nie przejmował się tym, bo dla niego najważniejsze było to, aby nie umarł. W tej powieści możemy ujrzeć, to że tak naprawdę najważniejsze jest zdrowie, a nie rzeczy materialne. Jeśli jesteśmy zdrowi i nasi bliscy także, to mamy wszystko. Sądzę, ze książka jest świetna, porusza ważny temat, a zarazem dla wielu ludzi, nie tylko nastolatków, temat tabu. Dzięki temu, możemy wiele rzeczy zrozumieć.

" Nie uważam, ze wszyscy powinni mieć oboje oczu, nie chorować i tak dalej, ale każdy powinien przeżyć prawdziwą miłość, a ona powinna trwać przynajmniej do końca jego życia."


Książka John'a Green'a okazała się wielkim fenomenem i bestsellerem na całym świecie. Jestem bardzo ciekawa, czy autor " Gwiazd naszych wina" spodziewał się takiego sukcesu. Niestety najprawdopodobniej, nigdy nie tego nie dowiem. Jednak osobiście powiem, że bardzo chciałabym przeprowadzić wywiad z John'em Green'em. Książka stała się takim hitem, ze już w czerwcu będzie można obejrzeć film na jej podstawie, z czego bardzo się cieszę. 
Podsumowując książka jest warta przeczytania, znalazła się na liście 100 bestsellerów USA, co jest wielkim wyróżnieniem, gdyż zajęła 5. miejsce.

OCENA: 9/10 

8 komentarzy:

 1. Przeczytaj "Szukając Alaski", albo "Papierowe Miasta". Moim zdaniem są jeszcze lepsze <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papierowe miasta juz czytalam a po Szukajac Alaski mam zamiar siegnąć jak tylko odkopie się z wszystkich książek.

   Usuń
 2. Ciekawa jestem tej książki : )
  Pozdrawiam :>

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam Cię do wyzwania Historia z TRUPEM

  http://hugekultura.blogspot.com/2014/01/wyzwanie-historia-z-trupem.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, naprawdę świetna! A jeżeli Ci się tak bardzo podobała to plecam "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" Matthew Quicka również śwetna, własnie dodałam o niej post na bloga, zapraszam :) Myślę, że CI się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za propozycję. Z wielką chęcią przeczytam tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora, a że wszyscy je tak chwalą muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Książki Johna Green'a są naprawdę dobre. :0

   Usuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3