wtorek, 9 września 2014

Podróż po miłość. Maria ( tom II ) - Dorota Ponińska

Autor: Dorota Ponińska
Tytuł: Podróż po miłość. Maria
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Emilia wiedzie bezpieczne życie u boku tureckiego męża, dopóki napięte stosunki pomiędzy imperium osmańskim a Rosją nie doprowadzą do wybuchu wojny krymskiej. To burzy spokój rodziny. Zakir postanawia bowiem przyłączyć się do walk, a żona podąża za nim, choć oznacza to rozstanie z ukochanym synem.

Tym razem opowiadana jest tylko jedna historia, jednak z wielu perspektyw i różnych lat. Część książki jest wspomnieniami Emilii z czasów wojny krymskiej, kiedy pracowała w szpitalu polowym w pobliżu Sewastopola. Powodem jej przyjazdu do Rosji, jest rzecz bardzo prosta, jej mąż zgłosił się do wojska, a Emilia chce być jak najbliżej niego. Niestety jest to równoznaczne z rozstaniem ze swoim synkiem Kemalem. Cóż Emilia, która ułożyła sobie w końcu życie, traci kogoś ważnego- swojego męża. Kobieta decyduje się zostać w Rosji z Nadire, a wkrótce dowiaduje się, że spodziewa się drugiego dziecka. I dochodzimy do ważnego momentu. Gdy drugie dziecko Emilii staje się większe, książka zaczyna być pisana także z jego perspektywy, właśnie główną bohaterką tej części jest Maria, Masza, Marie. 

Tym razem historia dzieje się w Rosji, na Krymie. Mieszkają tam muzułmanie, Tatarzy, katolicy i prawosławni. W tym tomie też przewija się wątek religijny, jest on jednak nieznaczny. Tym razem książka skupia się na narodowościach. Maria, która nie wie, że ma ojca turka, nie potrafi określić kim jest dokładnie. Polką, czy Rosjanką ? Przez to dziewczyna ma nieprzyjemności, dzieci nazywają ją zdrajczynią, bo jest z Polski. Jednak nie wszyscy z Teodozji, jej rodzinnego miasta, mają o niej złe zdanie. Ira jej brat i rodzice, akceptują pochodzenie i wyznanie Marii, wręcz się z nią przyjaźnią, a Dajdżan chciał się nawet z nią ożenić.  Niestety Masza nie miała prostego życia, bardzo szybko dorosła po przeżyciach z Pietią, straceniu dziecka.

W tej książce nie mogło zabraknąć miłości. Emilia nawiązuje romans , który może skończyć się t wręcz tragicznie dla niej i jej córki. Rosjanin żądza oprócz dorosłej Emilii, także jej córki Maszy. Marie natomiast swoją pierwszą miłość przeżywa z Pietią, był to wielki błąd. Na szczęście udaje jej się znaleźć miłość swojego życia. Kemal przyjeżdża do Rosji, a tam.... znajduje żonę. W tym tomi prawie każdy łączy się  z kimś, jest to tak napisane jakby książka miała się skończyć i po prostu wszystkim udaje się znaleźć sympatię, jednak będzie przecież 3 część w maju???, więc o co chodzi, to było trochę dziwne.

Pani Dorota znowu pokazała, że potrafi świetnie pisać, zna się na ty. Pokazała zasób słownictwa, a także wyobraźnię jaką posiada. Jest to drugi tom, który pod żadnym pozorem nie jest gorszy od poprzedniego. W dalszym ciągu pełno jest niespodziewanych wydarzeń, postaci jest dużo, ale wszystko jesteśmy wstanie zrozumieć. Tym razem nie trzeba czekać, ąż kacja się rozwinie. Polecam Wam gorąco książki Z trylogii " Podróż po miłość".

OCENA: 8/10


Za książkę serdecznie dziękuję 
wydawnictwu Nasza Księgarnia! 


1 komentarz:

  1. Chętnie zacznę tą książkę, wydaje się ciekawa :D

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3