czwartek, 30 czerwca 2016

Monument 14. Odcięci od świata.- Emmy Laybourne


Znalezione obrazy dla zapytania monument 14

Autor: Emmy Laybourne 
Tytuł: Monument 14. Odcięci od świata. 
Tytuł oryginalny: Monument 14
Liczba stron: 344

Wydawnictwo: Rebis
Seria: Monument 14 
Zwykły dzień w monumencie, dzień jak co dzień. Dean rusza biegiem do autobusu szkolnego, jak każdego dnia. W jednej chwili zaczynają spadać gigantyczne kule gradu, które niszczą wszystko co napotkają na swojej drodze, Chłopakowi udaje się przeżyć i razem z grupką innych dzieci trafia do supermarketu. On, piątka licealistów, dwójka gimnazjalistów i szóstak uczniów z podstawówki, tak właśnie przedstawia się skład ekipy, która na czas burzy, ukrywa się w sklepie. Początkowo kataklizm ma trać kilka dni a pobyt w hipermarkecie ma być chwilowy, jedna sytuacja z dnia na dzień nie ulega poprawia, przez co dzieci są skazane zostać na miejscu i czekać. Zaczynają tworzyć małą społeczność, wybierać dowodzenie, rozdzielać zadania, tylko po to, żeby przeżyć. 

Autorka podeszła do całej historii bardzo pomysłowo. Stworzyła wizję świata post apokaliptycznego, gdzie pokazała swoją wiedzę co robić w sytuacjach zagrożenia, od gromadzenia przedmiotów, po najróżniejsze środki pierwszej pomocy. Nie można ukrywać, że Laybourne ułatwiła sobie trochę pracę przez umieszczanie dzieci w sklepie, gdzie miały wszystkie potrzebne rzeczy, o które trzeba zadbać pod ręką, w ten sam sposób ułatwiła sobie w pewien sposób opisywanie świata, mogła ograniczyć się tylko od zarysu sklepu, do którego zresztą podeszła bardzo profesjonalnie. Umiejscowienie bohaterów w sklepie z pozoru dało jej prostą pracę- nie musiała się martwić o brak jedzenia, wody, czy napady, jednak wybrnęła z tego bardzo dobrze, pokazując ine problemy, które tworzą się podczas zamknięcia w jednym miejscu. 

Jedynym mankamentem książki jest lekka rozwlekłość akcji. Całość trwa 12 dni, w tym całe 11 pokazuje tylko przyziemne zadania w sklepie, Początkowo bohaterowie muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji, co jest zrozumiałe, jednak po pierwszych dniach oczekiwałam, że wydarzy się coś zaskakującego, a niestety autorka pozostała przy opisywaniu ich życia w sklepie. Z pozoru musi się wydawać, że książka jest przez to nudna, jednak osobiście się przy niej w ogóle nie nudziłam, dobrze mi się ją czytało. Aczkolwiek szkoda,że Laybourne nie wykorzystała możliwości na zaskoczenie czytelnika i z jakąkolwiek zmianą akcji czekała aż do 12 dnia, kiedy bohaterowie mieli aż nadmiar wrażeń. Domyślam się, że ten zabieg, czyli zagęszczenie wydarzeń na samym końcu miał zachęcić czytelnika do sięgnięcia po kolejne części, co zresztą zrobił.

Z takich powiedzmy psychologicznych tematów to Laybourne pokazała jak ludzie rożnie reagują na stres, gwałtowne zmiany, Na 14 występujących tam ważnych bohaterów, potrafiła znaleźć 14 rożnych reakcji, w tym żadna z nich nie była głupia i kompletnie nierealna w realnym świecie. W momentach kompletnego załamania psychicznego jednego z bohaterów, iny pojawiał się z odsieczą i znajdował lepsze bądź gorsze, ale jednak rozwiązanie problemu. 

Pierwszy tom Monumentu 14 zdecydowanie mi się podobał. Chociaż nie była to z pewnością książka z szaleńczą akcją, ma coś w sobie, że czyta się ją z przyjemnością. Z tą książką można zdecydowanie spędzić miły weekend. Jestem zadowolona z tej pozycji i jak będę miała okazję to chętnie zapoznam się z kolejnym tomem, który zdecydowanie zapowiada się obiecująco.

OCENA:7/10 


| Odcięci od świata | Niebo w ogniu | Wściekły wiatr | 

1 komentarz:

  1. Kiedyś kiedy Maja K polecała tą książkę, stwierdziłam, że chce ją przeczytać. I wtedy naprawdę chaiałam, ale teraz, mówiąc szczerze, już nie mam na nią ochoty:/ Może kiedyś po nią sięgnę, jeżeli wyczaje ją w bibliotece.
    Pozdrawiam!

    gabxreadsbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3