wtorek, 15 kwietnia 2014

Zapytaj Alice


Autor: Anonim 
Tytuł: Zapytaj Alice 
Tytuł oryginalny: Go Ask Alice 
Liczba stron:  237

Książka Zapytaj Alice opowiada o dziewczynie, nastolatce, która nie potrafi znaleźć sobie przyjaciół w szkole. Na szczęście dowiaduję się, że wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem przeprowadzają się. Liczy na to, że tam znajdzie nowych znajomych. Niestety nie jest to takie proste, gdyż Alice jest osobą zamknięta w sobie. Pewnego razu Alice zostaje zaproszona na imprezę, niczego nieświadoma świetnie się bawi, jednak dopiero następnego dnia dowiaduje się co naprawdę się wydarzyło. Alice wzięła narkotyki-  kwas. dziewczyna bardzo żałuje tego co zrobiła i przysięga sobie, że nie uzależni się od dragów. Niestety staje się odwrotnie.

" Chris i ja mamy wszystko od Richiego, a on może załatwić każde zamówienie... " Książka jest dziennikiem. Osobiście rzadko spotykam się z książkami napisanymi w ten sposób. Jednak bardzo mi się spodobało. Dziewczyna opisuje swoje życie. Ta historia opisana  w tej książce jest prawdziwa, nieraz ciężka, aż trudno sobie wyobrazić co Alice musiała przejść. Lektura ma przesłanie, które nawet pojawia się na okładce książki.- " Alice to może być ktoś kogo znasz, Alice to może być ty. W tej książce chodzi o to, aby pokazać jak wiele nastolatków bierze narkotyki i co się z nimi dzieje. Ma też przestrzec innych, którzy chcą zacząć brać, aby się powstrzymali. Książka tez uświadamia rodziców jacy nieraz ślepi są, że nie wiedzą co się dzieje z ich dziećmi. spodobał mi się cel tej książki. Uważam, że powinno być więcej takich pozycji jak ta. Prawdziwych, napisanych przez kogoś kto, to przeżył.


" Liczy się tylko jej śmierć, jedna ze śmierci spowodowana braniem narkotyków." Przejdźmy do głównej bohaterki, a zarazem osoby, która już odeszła z naszego świata. Dziewczyna z początku zachowuje  się jak mała dziewczynka, pisze kochany dzienniczku, ale jednak już wtedy ma problemy, których nie rozumieli jej rodzice. Tak szczerze książka rozkręca się dopiero, gdy Alice jest już uzależniona od dragów. Alice nie zdaje sobie wtedy sprawy co się z nią dzieje, jakie mogą być konsekwencje. Dla niej liczy się tylko to, aby każdy kolejny odlot był lepszy oraz to żeby nie skończyły się prochy. Alice staje się osoba, która jest w stanie zrobić wszystko, tylko po to aby się naćpać. Nie wiem jak to ująć, ale Alice staje się prostytutką, puszczalską. Jednak dziewczyna bardzo źle się z tym czuje, ale nałóg jest od niej silniejszy. Tak szczerze, trudno mi się piszę o osobę prawdziwej, która już nie żyje.


" Kiedy spytałam ją, jak długo tu siedzi, odparła : " Od zawsze,  po prostu od zawsze."


Podsumowując, książka jest warta uwagi. Nawet jeśli ktoś nie lubi tematyki narkotyków, to warto po nią sięgnąć, bo ta pozycja naprawdę wiele pokazuje. Mnie osobiście książka się spodobała i poruszyła mnie. Po jej przeczytaniu dużo myślałam o uzależnieniach, o znanych osobach, które umarły z powodu brania narkotyków, kogoś kogo podziwiam jak Kurt Cobain. Książkę polecam.

OCENA: 8/10

3 komentarze:

  1. Kiedyś natknęłam się na tą książkę, ale opis jakoś mnie nie urzekł, ale po twojej recenzji, wydaje się ciekawa. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, kto ci taką fajną książkę pożyczył..

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3