piątek, 7 marca 2014

Inne zasady lata

Autor: Benjamin Alire Saenz

Tytuł: Inne zasady lata

Tytuł oryginalny: Aristotle and Dante discover the secrets of the universe
Liczba stron: 333

Książka Inne zasady lata opowiada o życiu dwóch nastoletnich chłopców o dziwnych imionach- Arystoteles i Dante. Z początku się nie znają, każdy żyje w innym świecie, chociaż mieszkają w tym samym mieście El Paso,poznają się dopiero na basenie, kiedy Dante proponuje Arystotelesowi, ze nauczy go pływać. I w ten oto sposób rozpoczyna się prawdziwa przyjaźń.

" - Myślisz Ari, że miłość ma coś wspólnego z tymi tajemnicami?
- Nie wiem. Może

- Kochałeś Ileanę? "


Książka opowiada o przyjaźni dwóch różnych chłopców. Pokazuje jak się poznają i jak zaczyna się prawdziwa przyjaźń. Ukazuje nam jak przyjaźń działa na nas. Arystoteles zmienia się, staje się coraz bardziej otwarty, zaczyna rozmawiać z rodzicami, przestaję myśleć jaki jest głupi, że jest niczego niewarty. Natomiast Dante dzięki tej przyjaźni rozumie, ze nie zawsze można ustępować, czasem trzeba pokazać błędy innym, nawet jeśli jest to ryzykowne. Obaj nastolatkowie nie mieli wcześniej przyjaciół, było więc to dla nich trudne doświadczenie, jakim jest przyjaźń. Bali się, co się wydarzy, byli bardzo ostrożni w tym co mówią, jednak udało im się znaleźć wspólny język. Przecież to właśnie chodzi o to w koleżeństwie. Według  mnie w tej książce można znaleźć morał, że w przyjaźni chodzi o to, aby umieć śmieć się razem, ale także być poważnym, powinniśmy budować naszą bliskość z drugą osobą na rzeczach ważnych dla obu stron oraz na zaufaniu, szczerości. Tego waśnie uczy ta książka.
" Rzuciłeś się na mnie jak... nie wiem, jakiś futbolista, który rzuca się na gościa z piłką. Zepchnąłeś mnie z drogi. To wszystko działo się tak szybko, a jednak wiedziałeś, co robić.[...]"
Książka dzieli się na części. Każda cześć opowiada o czymś inny, o pewnym rozdziale z życia Arystotelesa. Zresztą książka jest opowiadana przez chłopca o imieniu znanego greckiego filozofa. Pierwsza cześć jest wstępem do całej historii, która jest naprawdę bardzo zło
żona i niespodziewana. W pierwszym dziale dowiadujemy się kim są nastolatkowie, jak się poznają oraz jak zaczyna się ich przyjaźń.  Wydaje się to niezbyt fascynujące jednak wcale tak nie jest, już od początku książki wszystko zaciekawia, choćby dobór imion do postaci. Zaczynamy myśleć co się wydarzy dalej, gdyż wszystko zaczyna się tak zwyczajnie. Nie spodziewamy się pewnego wydarzenia, które nagle zmienia wszystko. Oczywiście nie zdradzę wam co to za zdarzenie. Każda część ukazuje nam też różne etapy życia małolatów. Może nie są one, aż tak burzliwe, ale mniej więcej pokazują nasze życie. Co zresztą bardzo mi się podoba, choćby dlatego, ze można zobaczyć jak nie raz się zachowujemy i jakie jest to śmieszne i dziecinne.

" - Myślę, ze podjął pan słuszną decyzję, zostając chirurgiem. Byłby pan beznadziejnym terapeutą.
- Więc zawsze byłeś takim mądralą, co?
- Zawsze.
- No cóż, możesz iść do domu i tam się mądrzyć. Co ty na to?"

Teraz trochę od strony technicznej. Narracja książki jest pierwszoosobowa, co nie jest częste. Jednak autor bardzo dobrze poradził sobie z tym wyzwaniem. Pomysł na książkę bardzo fajny, bo oprócz tego , ze pokazuje zalety przyjaźni, to odzwierciedla nam sytuację poszukiwania siebie. Tego kim będziemy, jaką orientacje seksualną wybierzemy. Książka nie jest długa, jest przeciętnej długości, nie jest ciągnięta na siłę, nie można odczuć tego, że pisarzowi zabrakło natchnienia i pisał po to, żeby pisać. Pojawiają się ciekawe słowa, które mogą nam się kiedyś przydać np. ekoton. Zapewne większość ludzi nie wie co to jest. Jak przeczytacie książkę, to się tego dowiecie. Błędów w książce raczej nie ma, przynajmniej nie rażących, zdarza się jakaś literówka, ale jest to naprawdę bardzo rzadkie. Język książki jest prosty, ale nie banalny, nie ma tak wielu kolokwializmów. Jednak nie jest to książka, w której co chwilę musimy sprawdzać znaczenie słów.  :)  Podsumowując, książkę bardzo polecam, nie jest ona zbyt znana, ale naprawdę warto po nią sięgnąć, gdyż jest ona wartościowa. Jak widać nie miałam się do czego przyczepić w tej powieści, więc ocena będzie dobra.

OCENA: 9/101 komentarz:

  1. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu. Również wspominam ją bardzo miło. :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania, jest dla mnie ważny. Każdy komentarz biorę sobie do serca. Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie jakiś ślad. Za każdy z góry dziękuję. <3