niedziela, 26 stycznia 2014

Liebster Blog Award #2

Zostałam nominowana przez Agę Czekaj.  
http://somethingmorethanbooks.blogspot.com/. dziękuje bardzo za nominację. 

1. Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na czytanie książek?

Na czytanie książek jestem poświęcić trochę czasu. Zależy kiedy. Od poniedziałku do piątku czytam maksymalnie godzinę i to jeśli nie ma wiele do roboty do szkoły a po treningu mam siłę na cokolwiek. A w weekend na pewno więcej, ale nigdy nie czytam na siłę lub kiedy czyje, że oczy zaczynają mnie boleć. Czytam tyle ile jestem w stanie i tyle ile mam ochotę. 


2. Opisz krótko swoje wymarzone wakacje z bohaterem wybranej książki.


Trudne pytanie, I niestety odpowiem niezbyt konkretnie. Nie mam ulubionego bohatera, jest mnóstwo postaci, które lubię. Wymarzone wakacje z jakimkolwiek bohaterem? Byle jak najdalej od świata rzeczywistości. :) 


3. Wymień swój ulubiony cytat. Dlaczego jest on dla Ciebie taki ważny i jak go rozumiesz? (max. 3 cytaty)



" Niektóre dzieci bardzo się cieszą w pierwszym dniu szkoły, bo dostają mundurki, nowe pudelka na drugie śniadanie i inne takie. Żałosne półgłówki."
 
Po prostu lubię ten cytat, nie uważam, żeby miał on jakiś większy sens. 


4. W jakim celu powstał Twój blog?


Mój blog powstał  w sposób kompletnie spontaniczny. Moja znajoma założyła bloga i uznałam, że to naprawdę może być fajne. A, że lubię czytać książki nie mam większego problemu. 


5. Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w życiu?


Największym wyzwaniem w moim życiu jest to żeby być szczęśliwym. Wiem, zabrzmiało filozoficznie. Ale według mnie jeśli jestem szczęśliwa, jeśli jestem szczęśliwa, to wszystko się ułoży.                                                                                                                   


6. Jak widzisz siebie za 10 lat?


Za 10 lat widzę siebie jako dorosłą osobę, możliwe,że studentkę albo już absolwentkę studiów. Na pewno cały czas będę związana z tańcem, bo bez tego nie mogę żyć. Będę też czytać książki, słuchać muzyki. Co będę jeszcze robić? Trudno stwierdzić, 10 lat to bardzo dużo czasu. Nudzić na pewno się nie będę. 


7. Preferujesz czytanie tradycyjne czy audiobooki? Dlaczego?


Audiobooków nie lubię z całego serca, gdyż słuchać to można muzyki, a nie książki. Słuchając tego po pierwsze dużo słabiej wszystko zapamiętujemy, po drugie nie wyobrażamy sobie wszystkiego, a po trzecie przeważnie myślimy o czymś innym i nie mamy pojęcia co dzieje się w książce. 


8. Kto jest Twoim ulubionym autorem literackim i dlaczego to właśnie on?


Moim ulubionym autorem jest James Patterson. Napisał genialną serię Maximum Ride, o której nie będę się rozpisywać( więcej informacji na temat serii na moim blogu), w której się zakochałam. 


9. Co jest dla Ciebie najbardziej urzekające w czytaniu?


Nie wiem, nie mam pojęcia. Po prostu to lubię. Ah ta długa odpowiedź, ale jakoś tak od zawsze było , że lubiłam czytać. 
10. Masz piosenkę, która kojarzy Ci się z jakąś książką? Jeśli tak podaj przykład.


Nie mam, niestety, żadnej piosenki która mi się kojarzy z jakąś książką. 

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Kamienie na szaniec

Autor: Aleksander Kamiński
Tytuł oryginalny: Kamienie na szaniec
Liczba stron: 204 ( w moim wydaniu) 


Książka Kamienie na szaniec opowiada o życiu w Warszawie w czasie II wojny Światowej. W całej książce mamy 3 głównych bohaterów: Rudego, Zośkę oraz Alka. Jak wiadomo jest to historia prawdziwa, co według mnie jest ważną rzeczą jeśli chodzi o podejście do książki. Więc, krótko i na tema, o co chodzi w tej książce.
 Warszawa. Lata 1939-1944. Wojna. Polacy są okupowani przez Niemców. Wszyscy są przestraszeni, boją się gestapowców. Oprócz młodych, osiemnastoletnich chłopców, wręcz już mężczyzn. Dawny zespół Buków teraz działa z Wawrem. Chce pomóc Polakom, chce odzyskać wolność dla Polski. Właśnie w tym zespole znajdują się wcześniej wspomniani główni bohaterowie. Chociaż mogą każdego dnia zginąć, nie poddają się, tworzą różne akcję, których celem jest pokazanie Polakom, że Polska żyje, że jeszcze będziemy wolni.  

"Tylko odwaga i zdecydowanie połączone ze spokojem i trzeźwością dają powodzenie."

A teraz czas na kilka informacji. Główni bohaterowie to jak już wspomniałam: 
  • Alek- Aleksy Dawidowski
  • Rudy- Jan Bytnar
  • Zośka- Tadeusz Zawadzki 
"Istotą każdego cierpienia jest to, ze pożąda śmierci jak łaskawej i dobrej wybawicielki." 

Książka, którą recenzuję większość osób zna. I wiele z  tych osób nie przepada za ta książką, a szczególnie młodzież. Sama przeczytałam to tylko dlatego, że było to moją lektura szkolną. I nie napiszę teraz, że książka podobała mi się. Właśnie jest odwrotnie. Jak to często z lekturami bywa, tak i było tym razem, przynajmniej dla mnie. Uważam, że książka może jest ciekawa, jeśliby brać tylko pod uwagę tematykę. Ważne jest to, abyśmy wiedzieli jak żyło się podczas nam już odległych czasów, jak to jest ryzykować własnym życiem po to, aby Polska była wolna. Ale wykonanie. Wyjątkowo marne. Za dużo opisów, jeden za drugim, jeśli zamierzeniem autora było między innymi to, aby książka trzymała w napięciu, to niestety, słabo mu to wyszło. Sądzę, że jeśli byłoby więcej dialogów, byłoby znacznie ciekawiej. Jednak biorąc pod uwagę to, ze jest to historia prawdziwa, to mogę powiedzieć tylko tyle, że należą się wielkie gratulacje autorowi, gdyż zapamiętał tyle szczegółów. Czego mogłoby być mniej- dat. Zdecydowanie, jeśli ma się to czytać przyjemnie, to dat musi być mniej, bo jeśliby ktoś chciał zapamiętać wszystkie daty, to musiałby się naprawdę namęczyć. A język? Na pierwszy rzut oka, jest całkiem dobry, nie jest niezrozumiały w większości przypadków. Jednak są też niezrozumiałe fragmenty dla wielu osób gdyż słownictwo jest też " harcerskie" . Oprócz tego, gdy myślałam o tej książce, liczyłam na to, że będzie więcej krwi, walki, momentów drastycznych. Tematyka tej książki wskazuje, wręcz na takie rzeczy, a tego było akurat niewiele. Chyba najbardziej drastycznym elementem było katowanie Rudego przez gestapowców. 

"Samotność, częsta towarzyszka wewnętrznej siły człowieka- przyciąga i zniewala otoczenie." 

OCENA: 5/10

niedziela, 19 stycznia 2014

Liebster Blog Award

Od Nefmi z bloga http://readwithnefmi.blogspot.com/ dostałam nominację do akcji Liebster Blog Award. Bardzo dziękuję i już odpowiadam na pytania.

1. Jaka jest pierwsza przeczytana przez Ciebie samodzielnie książka? Jak ją wspominasz?  

 Tak szczerze to nie do końca pamiętam pierwszą przeczytaną przeze mnie książkę. Ale jedną z pierwszych były " Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Jak ją wspominam? Zakochałam się w tej książce, do dziś lubię po nią sięgnąć i przeczytać chociaż fragmenty. :)

2. Jakie gatunki głównie czytasz? Dlaczego? 

Hmm. Trudne pytanie. Nie mam ulubionego gatunku, często czytam to co wpadnie mi w ręce. Lubie sięgnąć po książki z gatunku Fantasy, bo są inne. Historie opisywane w tych książkach nie mogą wydarzyć się w świecie realnym, co mi się naprawdę podoba.

3. Czy masz taką książkę, którą polecasz każdemu niezależnie od tego, kto pyta? 

Myślę, że taka książkę jest Maximum Ride James'a Pattersona. Podoba mi się cała ta seria, bo ma głębszy sens, jest tam pełno akcji, trochę romansów. No można powiedzieć, że jest w niej wszystkiego po trochu. Jednak książka jest tak napisana, że według mnie każdemu sie spodoba, niezależnie od tego jakie książki preferuje.

4. Czym kierujesz się kupując książkę? 

Kieruję się wieloma rzeczami. Oczywiście często wchodzę do Empiku i po prostu myszkuje pomiędzy półkami. Jak wpadnie mi coś w oko to czytam, krótkie streszczenie książki na okładce. Kieruję się również ocenami i recenzjami z innych blogów oraz opiniami moich przyjaciół.

5. Czy Twoi znajomi z klasy/szkoły wiedzą, że prowadzisz bloga? Jeżeli tak,to co o tym myślą, jeżeli nie- dlaczego?  

O tym, że prowadzę bloga wie tylko parę osób z klasy. Dlaczego reszta nie wie? Nie chcę się tym chwalić, zresztą pewnie wiele osób by to nawet nie obchodziło. Ale może wkrótce się tym pochwalę. :)

6. Co sądzisz o bookcrossingu? Myślisz, że ta akcja naprawdę pomaga czy tylko daje nieuczciwym osobom okazję do zdobycia darmowej książki? 

Pomysł jest bardzo fajny. Jednak, może jestem pesymistką, ale sądzą, że raczej jest to szansa na zdobycie darmowej książki. Na pewno jest grupa osób, która korzysta z tego projektu we właściwy sposób, ale takich ludzi jest niewiele. Mam nadzieję, że osoby, które przywłaszczają sobie dane książki, zrozumieją swój błąd.

7. Lubisz wydania kieszonkowe? Dlaczego, dlaczego nie? 

Wyjątkowo nie lubię wydań kieszonkowych, gdyż przeważnie są one bardzo grube, a po drugie mają mały druk. Przez parę lat nosiłam okulary i nie chcę do nich wracać :) dlatego wolę czytać normalne wydania, nawet jeśli są nieporęczne.

8. Czy masz w klasie/ wśród znajomych osoby czytające, tyle co Ty? Cz\y raczej jesteś same w swojej pasji? 

Mam szczęście, gdyż prawie całą moja klasa, licząca 33 osoby, lubi czytać. Staram się czytać sporo, tyle ile jestem w stanie. Sądzę, że czytam dużo, ale znam osoby, które czytają znacznie więcej ode mnie. Tak naprawdę podziwiam je, bo nie mam pojęcia, kiedy znajdują na to czas.

9. Jakie masz postanowienie/cel na Nowy Rok? 

Moje postanowienie związane z książkami jest banalne chce ich przeczytać jak najwięcej. Na moim blogu jest zakładka 100 książek, tam znajdują się książki,które chciałabym przeczytać. Nie ma ich jeszcze 100, ale na pewno z czasem uzbiera ich się jeszcze więcej niż setka.

10. Przygodę z jakiej książki chciałabyś przeżyć najbardziej? Dlaczego? 

Chciałabym przeżyć przygodę z ksiązki"52 powody dla których nienawidzę mojego ojca" Jessicy Brody. Historia jest bardzo śmieszna i realna. Jestem pewna, że taka historia dzieje się gdzieś naprawdę. Gdybym przeżyła to co główna bohaterka, zrozumiałabym wiele rzeczy, zaczęłabym na pewno trochę inaczej patrzeć na świat, a przy okazji uśmiałabym się z własnego losu. :)

Sekrety

Autor: Sara Shepard
Tytuł: Sekrety
Tytuł oryginalny: Pretty Little Secrets
Liczba stron: 452
 


Książka Sekrety jest wyjątkową częścią serii Pretty Little Liars. Jest to cześć, która ma opisać sekrety głównych bohaterek- Arii, Hanny, Emily oraz Spencer. Książkę ta można czytać w dowolnym momencie, niezależnie od tego czy skończyło się całą serię czy przeczytało dopiero pierwsza część. Historia dzieje się w czasie Świąt Bożego Narodzenia. 
 
"Nigdy nie ufaj pięknej dziewczynie z brzydkim sekretem".

Bohaterowie są trudni do opisania, dla osoby, która czytała serie nie ma wiele do opowiadania, natomiast dla osoby, która chce sięgnąć po daną książkę, jest zbyt wiele informacji. Szczerze jest to chyba pierwszy raz kiedy nie wiem co mam pisać. :) . Więc pierwszy sekret należy do Hanny. I tu już mam pewne zastrzeżenia. Przeczytałam całą część poświęconą właśnie tej bohaterce i z początku nie wiedziałam co jest sekretem. Tak naprawdę do dzisiaj nie wiem o co chodziło. Mam parę pomysłów na to co może być sekretem, ale niczego nie jestem pewna, bo każdy z tych domniemanych sekretów, nie jest specjalnie ciekawy. Kolejny sekret opowiada o Emily. Sekret jest i to całkiem ciekawy. Naprawdę fajnie wymyślona akcja, nie spodziewałam się czegoś takiego, ale jestem pozytywnie zaskoczona, do tego ja nie szczególnie przepadam za Emily, ale tak szczerze to po tym sekrecie zdecydowanie przekonałam się co do niej. Kolejny sekret jest Arii ( mojej ulubionej bohaterki). Lubię ją najbardziej bo jest inna, zwariowana, nie chce być jak wszyscy, chce się wyróżniać. No i u Arii jest wątek miłosny, a tak naprawdę o wokół miłości Arii do tajemniczego chłopaka toczy się cała akcja. I ostatni sekret Spencer, i tu mam pewien problem, bo cześć historii jest naprawdę ciekawa, a druga nudna jak flaki z olejem. I co zrobić przeczytać tylko ciekawe kawałki tego sekretu? Czy w ogóle   go nie czytać? Ja nie potrafię tego opisać, sądzę, że każdy sam musi zadecydować. 

"Spencer jeszcze raz ogarnęła ta same euforia co przed chwilą, w czasie skoku. Próbowała zachować obojętny wyraz twarzy, ale czuła, że na jej ustach pojawia się uśmiech."
Podsumowując, książka nie zachwyciła mnie, ale nikogo nie zniechęcam. Chodzi mi o to, że mam wrażenie, że ta książka ciągnie się zbyt długo, powoli traci sens, który przez wiele części miała. Nie chcę teraz nikogo obrazić pisząc, że przeczytałam tę książkę, ale tak szczerze to mnie trochę znudziła, wręcz zmęczyłam się czytając ją. Nie zmienia to jednak faktu, że zachęcam do przeczytania tej pozycji, gdyż ten wpis jest kompletnie subiektywny i  bardzo prawdopodobne jest to, że jestem jedna z niewielu osób, które nudzą się przy tej powieści. 

OCENA: 7/10 

niedziela, 12 stycznia 2014

Czy wiesz, że cię kocham?

Autor: Blue Jeans
Tytuł: Czy wiesz, że cię kocham? 
Tytuł oryginalny: ¿Sabes que te quiero?
Liczba stron: 528


Książka Czy wiesz, że cię kocham? to już druga cześć bestsellerowej trylogii Piosenek dla Pauli. Główne bohaterki to Diana, Paula, Miriam oraz Cris, czyli paczka najlepszych przyjaciółek- sugusek.  W książce jak zwykle jest pełno romansów. W tej części trudno stwierdzić, kto tak naprawdę jest najważniejszą osobą. W pierwszej części była to Paula, jednak w tej.. 
Paula jest we  Francji z okazji swoich urodzin, dopiero co rozstała się z Angelem, powiedziała Alex'owi, że go nie kocha. Jej życie wywróciło się do góry nogami.  Do tego w Paryżu zaczyna prześladowac ją pewien chłopak- Alan. Alan raz po raz proponuje Pauli randkę, kiedy w końcu do niej dochodzi, dosypuje jej coś do kieliszka i Paula nie ma pojęcia co się dzieje. Jedna czy dojdzie do czegoś z Paulą ?  Jak chcecie wiedzieć to musicie przeczytać książkę.
 Cris zakochała się się w Armandzie, chłopaku Miriam, i chociaz bardzo dobrze wie, ze nie może pozwolić sobie na nic z Armandem, to nie do końca jej to wychodzi. Zresztą nawet nie wie czy ona podoba się chłopakowi swojej najlepszej przyjaciółki.
Miriam.. no właśnie ma chłopaka Armanda, którego bardzo kocha, zresztą udowadniając mu to ciągle, go całując. Miriam z początku nie zdaje sobie sprawy, że wszelkie czułości ranią Cris oraz, że jej najlepsza przyjaciółka kocha się w jej chłopaku. Jednak w krótkim czassie zdaje sobie z tego sprawę, ale dalej pozwala flirtować ze swoim chłopakiem Cris, myśląc, że przyjaciółka nigdy nie pozwoliłaby, aby do czegoś doszło.   
No a co dzieje się u Diany? Diana od paru tygodni spotyka się z Mariem. Jest w  niem bardzo zakochana, jednak cały czas ma wrażenie że Mario dalej kocha Paule. Czy ma rację? Się okaże..  Chce, więc dorównać {Pauli wyglądem i popada w problemy z jedzeniem. Nikt jednak tego nie zauważa, wszyscy podejrzewają za to Dianę, że jest w ciąży. Czy jest?  Może tak może nie.. 

" Nigdy nie wiesz co posiadasz, dopóki tego nie stracisz" 

Według mnie książka jest świetna. Jest w niej pełno romansów, przez co akcja jest wielowątkowa, czasem zbyt zamieszana. W tej książce nie ma wielu opisów, a historie sa przeplatane. Chodzi mi o to, że w jednym rozdziale mamy życie Pauli a w drugim już Angel'a. Jest to bardzo wygodne, gdyż sadzę, że gdybyśmy mieli długi ciąg rozdziałów tyko o jednej osobie, łatwo można by było się znudzić. Język książki jest lekki, przyjemny zrozumiały. Niewiele jest momentów kiedy nie łatwo jest się " połapać" kto mówi do kogo. Jednak takie fragmenty są.  Tematyka książki nie jest wymyśla, tak szczerze to nawet powiedziałabym, że jest banalna, ale została napisana w sposób kompletnie niebanalny. Nie mogę, więc napisać, że autor zaskoczył mnie pomysłem na książkę, bo tak nie było, ale zaskoczył mnie tym jak potrafi świetnie wymyślać wszelkie wątki, w taki sposób, że nie można się domyślić co się wydarzy. 

„Coś, co nigdy się nie zaczęło, nie może się skończyć.”

Powiem szczerzę, że pierwsza cześć kupowałam w czerwcu tamtego roku a przeczytałam w październiku lub listopadzie. Książkę znalazłam całkowicie przez przypadek w Empiku i postanowiłam ją kupić. Patrzyłam na nią wielokrotnie i jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Dlaczego? Może dlatego, że jest dosyć gruba, ale w końcu przeczytałam ją i zakochałam się w tej powieści. Po druga cześć sięgnęłam dużo szybciej. A trzecia już czeka. Jednak w tej krótkiej historii, chodzi mi o to, że nie można się zniechęcać do książki z powodu ilości stron. Fakt faktem, ta książka to niezła " cegła" ale można ją spokojnie przeczytać i to w bardzo krótkim czasie. 

" - Powiedz: nie śni mi się to wszystko?
- Niestety nie.
- No to niezły koszmar przyszło nam przeżyć.
- Jeszcze nadejdą lepsze czasy.
- Kiedy? Zawsze znajdzie się coś, co stanie na mojej drodze do szczęścia.
- Nie wiem. Myślę, ze człowiek nigdy nie jest tak absolutnie szczęśliwy.
- Tak sądzisz? 
- Sama już nie wiem. Ja też mam straszny zamęt w życiu. Od kilku miesięcy nie wiem, kim właściwie jestem i dokąd zmierzam." 

Czas na podsumowanie.  Książka jest naprawdę e dobra, ma parę błędów, ale nie ma książki idealnej. Do oceny biorę tez pod uwagę pierwszą część, czy razem są spójne, czy łączą się w sensowną całość. Więc nie zwlekajmy więcej..

OCENA: 10/10 

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Filmowo

Najbardziej oczekiwane filmy roku 2014!!! 



1) Tytuł:  Gwiazd naszych wina
Tytuł oryginalny: The Fault in Our Stars
Premiera: 6 czerwca
Film na podstawie książki John'a Green'a. Książkę czytałam i bardzo mi się spodobała. Wzruszyłam się w wielu momentach, ale nie popłakałam, nie to co moja przyjaciółka. Historia tak naprawdę o życiu codziennym. Pokazuje nam jak żyją ludzie z rakiem. Taka książka byłą potrzebna ponieważ wielu z nas nie wyobraża sobie jakie to jest życie, ja tez nie. A dlaczego jeden z najbardziej oczekiwanych filmów? Dlatego, że historia jest tak wspaniała w książce, że chce zobaczyć,czy film będzie równie dobry. 

2) Tytuł: Maximum Ride
Premiera: - 
Wyczekuję filmu już od paru miesięcy. Na Filmwebie cisza. Nic nie wiadomo. Nie znam obsady, brak plakatu, nie wiadomo tak szczerze mówiąc niczego. No i kolejna tragedia, która pisze na blogu po to, aby wszyscy fani MAXIMUM RIDE wiedzieli. Wydawnictwo Hachette nie chce już dalej wydawać kolejnych części. Mam nadzieję, że to się zmieni, może już się zmieniło. Oby...

3) Tytuł oryginalny: Step Up All In
Premiera: - 
Najprawdopodobniej to będzie już ostatnia część Step Up. Ludzie mówią, że ma to być podsumowanie wszystkich części. Na pewno coś w tym jest, gdyż część obsady jest zebrana z innych części. Brak plakatu..

4) Tytuł: Dary anioła: Miasto Popiołów
Tytuł oryginalny: The Mortal Instruments:  City of Ashes
Premiera: - 
Tak szczerze nie wiem dlaczego ten film się tu znajduje. Pierwsza cześć to była totalna pomyłka, przynajmniej według mnie. Jeśli ktoś inaczej uważa nie ma sprawy, ma prawo. No ale książka jest naprawdę dobra i jest nowy reżyser, więc może ta część będzie lepsza. 

5) Tytuł: Uprowadzona 3
Tytuł oryginalny: Taken 3
Premiera: - 
Oczywiście w filmie zagra ojciec-ochroniarz, który grał w pierwszej części i w drugiej. to przez niego zostaje uprowadzona jego córka i była żona. Tak szczerze teraz myślę kogo tym razem uprowadzą? Hmm. No nie wiem, z jego najbliższej rodziny już wszyscy zostali uprowadzeni. Może on zostanie uprowadzony? Wstawiam zdjęcie z 2 części.  

6) Tytuł: Igrzyska Śmierci. Kosogłos. Część pierwsza
Tytuł oryginalny: Mockongjay Part 1
Premiera: 19.11
Więc od czego by tu zacząć... Po drugiej części nie wiem co mam myśleć. Film był świetny, bardzo podbny do książki. Jennifer zagarła świetnie, Sam także, no a Josh po prostu genialnie.. No 
jak można zauważyć to Josh jest jednym z moich ulubionych aktorów, więc kolejny powód dla którego czekam na ten film. I oczywiście kocham tą serie.. 

sobota, 4 stycznia 2014

Beta

Autor: Rachel Cohn
Tytuł: Beta
Tytuł oryginalny: BETA
Liczba stron: 316


Książka Beta opowiada o życiu klonów i ludzi na " magicznej"  wyspie Dominium. Dominium jest wyjątkowe, gdyż jest tam tlen premium, czyli czysty tlen, oprócz tego wokół wyspy roztacza się morze Io. Ma ono wyjątkowe właściwości i sięga tylko w niewielkim promieniu od wyspy. Io jest oddzielone od reszty oceanu ze względu na swoja wyjątkowość. Jednak chociaż Dominium jest takie wyjątkowe nie każdy może tam mieszkać. A tak naprawdę prawie nikt,gdyż tylko najbogatsi ludzie na świecie maja wystarczająca ilość pieniędzy aby kupić sobie posiadłość na Dominium. Jednak Dominium ma swoje minusy, przez swoje wyjątkowe właściwości na wyspie nie są wstanie pracować ludzie,gdyż atmosfera powoduje kompletne rozluźnienie u ludzi, przez co służący nawet nie próbowali udawać, ze pracują. Dlatego na wyspę sprowadzono Doktor Lusardi. To ona stworzyła klony ludzi, aby na wyspie byli służący. Jednak, aby klon mógł dobrze wykonywać swoja pracę, nie może mieć duszy. Jednak, żeby klon nie miał duszy, ciało nieżywego człowieka musi być znalezione w ciągu 48 h od zgonu. Doktor Lusardi z początku tworzyła same dorosłe klony. Jednak ostatnio zaczęła tworzyć nastolatki. Jedna z nich, Elizja, została uznana przez Doktor jako najbardziej udana nastolatka-klon. Na początku swojego życia trafiła do butiku na wyspie razem z inna beta-nastolatka, Becky. Jednak Becky nie była tak udana jak Elizja. W ciągu paru dni Elizja zostaje kupiona przez panią Bratton. Trafia, wiec do domu gubernatora.Elizja nie ma być służąca,wręcz przeciwnie jej praca wydaje się wyjątkowo prosta, ma spędzać czas z dziećmi Bratton'ow, Ivan'em i Liesel. Z Ivanem ma trenować, gdyż już wkrótce będzie wyruszał do Bazy Wojskowej na Kontynencie. Natomiast z Liesel, ma się po prostu dobrze bawić,pływać z nią w basenie i przychodzić do niej w nocy, gdy przyśni jej się coś złego. Tak mijają pierwsze tygodnie życia Elizji. Wkrótce później poznaje Tahir'a, chłopca który miał wypadek i w teorii przeżył. Poznaje go dopiero, gdy Tahir wrócił z BC, Biome City, ze szpitala.  Elizja od razu zakochuje się w nim, chociaż mówiono jej ze nie ma uczuć. A jednak....Elizja dochodzi do wniosku, ze jest defektem, ale nie zdradza tej tajemnicy nikomu, gdyż nie chce zostać zdezaktywowana. Oprócz tego pewnej nocy odwiedza ja gubernator. Elizja z początku nie wie o co chodzi, a gdy już się domyśla, nie wie co ma zrobić. Na szczęście pojawia się Ivan i do niczego nie dochodzi. Z samego rana Elizja postanawia poradzić się Xanthe, służącej, co ma zrobić w takiej sytuacji. I znowu spotyka Tahira..chłopca, za którym szaleje, ale tym razem zostaje wypożyczona do jego domu. Tam dowiaduje się strasznej tajemnicy, której wam nie zdradzę. Od tego momentu życie Elizji zaczyna się, kolokwialnie mówiąc, walić. Czy tajemnica Elizji wyda się i zostanie zdezaktywowana? Czy może uda jej się  uciec z Tahirem, jej chłopakiem? Co stanie się z służącą Xanthe? A co zrobi Ivan i jaki będzie mieć to wpływ na życie Elizji?

" Abym ja mogła powstać, ona musiała umrzeć."


We wcześniejszej części mojej recenzji wspomniałam chyba raz słowo BETA. To słowo jest ważne, dlatego, ze z wcześniejszego fragmentu nie dowiadujemy się co ono oznacza, a w ogóle dlaczego jest tytułem książki. Wiec tak  szczerze nie ma definicji słowa beta. Jest ono jednak związane z klonami, a dokładnie z nastoletnimi klonami. Klony tak nazwane oznaczają to, że są dopiero w fazie testów, produkcji. Nie są idealne, mogą mieć pewne niedociągnięcia. Przeważnie beta-klony nie są na sprzedaż, oprócz Elizji, gdyż była idealna.  Kolejne zagadnienie dezaktywacja klona. Takie postępowanie jest konieczne, gdy klon, czy dorosły czy nastoletni okazuje się defektem, zaczyna odczuwać,buntować się. Dezaktywacja możne zostać przeprowadzona w szybki sposób, zastrzelenie, zrzucenie z klifu, bądź w długi bolesny sposób w lecznicy. W lecznicy klonu są torturowane, operowanie bez uśpienia, znieczulenia. I kolejne zagadnienie defekt czyli klon który odczuwa, jest nieposłuszny. na temat tego zagadnienia, krotko i na temat.  Jeszcze zostały dwa zagadnienia Pieczary Buntu i Giganty. Giganty to wielkie, wręcz gigantyczna fale poza wodami Io. Pieczary Buntu wyspa niedaleko Dominium, na której ukrywają się zbiegłe klony, defekty. Wyspa nie należy do Dominium, ale do Kontynentu.

" Znasz zasady na Dominium [...] Patrz,ale nie dotykaj."


Chyba czas na podsumowanie, wiec kolejna książka, która jest kompletnie inna.Nie opowiada o wampirach, wilkołakach, tylko klonach. Duże zaskoczenie z mojej strony jeśli chodzi o pomysł na tematykę książki. Kolejny plus to, ze są dialogi, nie jest ich bardzo dużo, ale myślę, ze wystarczająco,przynajmniej jak dla mnie, a ja naprawdę lubię jak jest pełno dialogów w książce. Fajna okładka, wiem wiem książki nie powinno oceniać się po okładce, ale bądźmy szczerzy, większość z nas patrzy na okładkę, jeśli jest brzydka nawet nie chcemy przeczytać o czym jest książka. Poza tym okładka nic nam nie mówi, na temat historii, o której później będziemy czytać. Aha a jeśli chodzi o język książki,jest ona napisana prostym, przyjemnym językiem. A treść? No własnie to jest najtrudniejsze do ocenienia pierwsza cześć książki z początku trochę mnie nudziła, ale książki nie odłożyłam, akcja była dość powolna, no ale druga.. tam za to było pełno wydarzeń. Jedno po drugim. I jak ocenić całokształt treści? Na pewno druga część zasługuje na wysoka ocenę, a pierwsza nie była zła,tylko akcja trochę zbyt wolno się toczyła, a to może zniechęcać do książki, i niektórzy mogą ja odłożyć zbyt szybko, a szkoda by było gdyż książka jest naprawdę dobra.Hmmm.. No wiec chyba czas na ocena całkowitą. Treść, język, sposób napisania.

"Ojciec twierdzi,ze na swój sposób każdy jest defektem. I ludzie i klony. Sadzi, ze to określenie jest narzędziem zastraszania mającym skłonić niepokornych do uległości. Mówi, ze to tylko słowo, nic więcej."  


Ocena: 9/10

piątek, 3 stycznia 2014

The best of the best 2013

Czyli najlepsze książki, seriale, muzyka roku 2013 .

The best BOOKS..... 

1) James Patterson- Maximum Ride: Ostatnie ostrzeżenie- globalne ocieplenie. Według mnie bezkonkurencyjnie pierwsze miejsce należy się właśnie tej książce. Nie licząc tego, że ogólnie zakochałam się w tej serii,  uważam, że zasługuje na pierwsze miejsce z powodu tego, że jest kompletnie inna od wszystkich. Bo tak szczerze ja nie znam żadnego autora który by napisał o dzieciach-ptakach. Może się mylę, ale jeżeli jest ktoś taki to niestety na pewno nie został znany z powodu tej książki. 


2) Agatha Christie- Dziesięciu małych Murzynków. Kompletne zaskoczenie tą książką. Zabrałam się za nią tylko dlatego, że była lekturą. Więc moje myśli na temat tej książki były takie jak zawsze, gdy słyszy się o lekturach. Jednak postanowiłam się za nią zabrać. I w 3 dni całą ją przeczytałam. Podobała mi się na tyle, że zabrałam ją nawet na wycieczkę do Drezna, gdyż chciałam poznać ciąg dalszy historii. I chyba po raz pierwszy uważam, że nie wszystkie lektury musza być nudne. Przynajmniej nie ta. Do wyboru byłą albo książka A.Christie albo Sherlock Holmes, więc cieszę się, że nie czytaliśmy znanego wszystkim Sherlocka, tylko coś o czym mało ludzi wie. I chociaż nie lubię kryminałów to muszę przyznać, że ta książka wręcz mnie zachwyciła. 


3) Jessica Brody- 52 powody dla których nienawidzę mojego ojca. Miejsce trzecie może trochę zaskakiwać, ale już wszystko wyjaśniam. Pierwsza rzecz jest taka, że czytałam ją w grudniu, a wiadomo jak to się czyta zimą, biorąc herbatę( najlepiej z cytryną), wchodząc pod kocyk. Wtedy jest cieplutko, milutko. Świetny nastrój tworzy też śnieg... którego w tym roku nie było :( . No właśnie wszystko cudnie, tylko w grudniu kończy się też semestr w szkole, więc ja wolę wtedy lekkie książki, które łatwo, szybko się czyta .  No i właśnie taka jest ta książka. Opowiada zabawna historię bogaczki, która musi zacząć pracować, oczywiście nie obejdzie się tez bez jakiegoś romansu. Po drugie książę znalazłam na stronie empiku, no a tam zobaczyłam zwiastun książki. Pierwszy raz spotkałam się z zwiastunem promującym książkę. Był on zrobiony w taki sposób, ze w pierwszej chwili byłam pewna, ze to trailer filmu na podstawie książki, jednak nie . Dlaczego mi się to wyjątkowo spodobało? Dlatego, że nikt nie robi takich rzeczy, żeby wypromować książę . A dla mnie liczy się też w jaki sposób zachęcą mnie do kupienia/ przeczytania książki. 



The best SONGS...

Taki mały wstęp. Pojawią się tu piosenki różnych gatunków, chociaż ja słucham rock'a i metal'u. Ale ze ze względu na moich przyjaciół, którzy słuchają innej muzyki pojawią się też inne gatunki. 

1) Guns'N'Roses- Paradise City Nie potrafię uzasadnić dlaczego to właśnie ta piosenka zasługuję na pierwsze miejsce. Ale razem z moją przyjaciółka po prostu kochamy słuchać tego kawałka. 



2) Conor Maynard-  R U Crazy. Ukochana piosenka mojej innej przyjaciółki. Przez nią nawet mi wpadła do ucha, chociaż nie przepadam za piosenkami tego typu. 





3) Busta Rhymes- Woo Hah Got You All in Check. Piosenka z moich treningów tanecznych do której mieliśmy układ. więc mogę śmiało powiedzieć, że znam ja wręcz na pamięć. 



The best SERIES...

1) 2 broke girl- 2 spłukane dziewczyny. Film amerykański. Mega fajny, miedzy innymi dlatego, że odcinki nie są długie około 20 minut, tematy są śmieszne a cały film jest " lekki" nie trzeba się wysilać, żeby go zrozumieć. Takie seriale bardzo lubię, gdyż przeważnie oglądam je już późno wieczorem i nie mam juz siły skupiać się po całym dniu szkoły.

2) Pretty Little Liars- Słodkie kłamstewka. Serial stworzony na podstawie książki o tej samej nazwie. Choć niektóre rzeczy kompletnie się różnią to serial bardzo lubię. Jedynym minusem jest czas trwania jednego odcinka, gdyż wynosi aż 40 minut, a ja nie lubię przerywać odcinka w połowie, a często nie mam aż 40 minut wolnego czasu. 






3) Baby Daddy. Serial o 3 facetach. Jednemu z nich rodzi się dziecko i razem ze współlokatorami je wychowuje. Nie ma pojęcia o dzieciach przez co często opieka nad małą Emmą jest trudniejsza niż się wydaję. Odcinki trwają około 20 minut.